søndag 10 desember – uke 49
“Office of the future” i Dubai er verdens første kontorbygning tilvirket med 3d-teknikk. Her har Siemens vært med og installert funksjoner for overvåking, passeringssystem og brannbeskyttelse.
Kontorbygningen er 20 meter høy, 120 meter lang og 40 meter bred og er oppført i nærheten av Emirates Towers i Dubai. Teknologi fra Siemens står for bygningens passeringssystem og overvåkingssystem, som begge er integrert i bygningens sentrale plattform for bygningsautomasjon. Det skal ifølge Siemens gi lave driftkostnader og minsket energiforbruk.
– Vi er stolte over å delta i dette banebrytende prosjektet og støtte Dubais Smart City-strategi gjennom å bidra med det nyeste i teknologien for intelligent, digitalisert eiendomsautomasjon og kontroll, sier Matthias Rebellius, administrerende direktør for Siemens Building Technologies.
”Office”-konseptet benytter et videoovervåkingssystem med HD-kameraer og tilgang via nettbaserte applikasjoner og klienter, og et passeringssystem basert på biometri og smart cards. Siemens har også levert teknologien for beskyttelse mot brann, for å oppdage, alarmere og styre.
Renishaw lanserte sin nye tempus-teknologi i forbindelse med Formnext. Ifølge produsenten skal dette bety en reduksjon av byggetiden med 50 prosent, uten at det går ut over utskriftskvaliteten.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 5. desember, 2023
Shining 3D slipper FreeScan Trio, en videreutvikling av FreeScan Combo som ble lansert tidligere i år. En 3D-skanner som ifølge produsenten kan brukes til både store deler og små, kompliserte komponenter.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
For ett år siden presenterte svenske Freemelt en ny 3D-printer for serieproduksjon med elektronstråleteknologi kalt eMELT-iM. På årets Formnext ble det lansert en ny modell, eMELT-iD, som er utviklet for produkt- og applikasjonsutvikling.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
Svensk-franske Adaxis kom tilbake til Formnext med en betydelig større stand enn i fjor. Med økende interesse for robottilsetningsproduksjon, håper selskapet å vokse globalt med sin programvare for nettopp det.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
I fire dager, den 7-10 november, forvandlet Messe Frankfurt seg til et valfartsmål for alle som på noe vis er interessert i additiv tillverkning. 3dp Norge tok en rundtur med kameraet og her er et utvalg av det som ble vist på messen.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. november, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige