Servicebyrået som er først ute med CT-skanning

Tekst:Roger Stormo
PUBLISERT: 23 februar 2017

Sintavia, et amerikansk servicebyrå for metallutskrifter, blir en av verdens første som kan tilby kvalitetskontroll av komponenter med datortomografi, såkalt CT-skanning.

Skanningen og kvalitetskontrollen skal gjøres i en nyanskaffet Nikon XTH 320 CT-skanner. Med modellen skal det være mulig å utføre porøsitetsanalyse såvel som ikke-ødeleggende undersøkelse av den interne strukturen. Prosessen er først og fremst tenkt for de kundene Sintavia har innen rom & fly samt forsvar.

– Kvalitetskontroll er den absolutt fremste årsaken til at vi investerte i en CT-skanner og integrerte denne i vår tilvirkningsprosess, sier Doug Hedges, adm dir, Sinatvia. ved å legge til en høykvalitetsskanner til vår allerede omfattende maskinpark for additiv tilvirkning kan vi nå møte de kvalitetskravene våre kunder stiller.

Oppløsningen på CT-skanneren gjør at man kan analysere punkter på ned til tre mikrometer i komponenter av for eksempel aluminium og titan. Det sitter to kraftkilder og den kraftigste, på 320 kilovolt, kan penetrere materialer med høyere densitet, som nikkellegeringer og rustfritt stål.

Les mer

Freemelt får ny ordre fra Saab

Europas opprustning har fått forsvarsgruppen Saabs aksjer til å skyte i været i verdi. AM-selskapet Freemelt har samtidig fått nok en ordre fra Saab, som også har fått aksjen deres til å stige betydelig.
WindowDetailFreemeltONE-scaled-1

Ultimaker S8 printer fire ganger raskere

I januar 2023 slapp Ultimaker den nye flaggskipmodellen i S-serien, S7. Drøye to år senere kommer oppfølgeren, Ultimaker S8, med både økt hastighet og forbedret utskriftskvalitet.
S8-1

Magnetisme kan redusere feil i 3D-printing

Sikkerhetskritiske komponenter for fly og Formel 1-racerbiler kan en dag bli 3D-printet via en ny teknikk, utviklet av forskere ved UCL og University of Greenwich, som reduserer ufullkommenheter i produksjonsprosessen betydelig.
acetabular_cup_crop

3D-printet katamaran

Denne båten viser ikke bare gjennomførbarheten av robotisk 3D-utskrift i storformat, men etablerer også grunnlaget for en ny æra innen produksjon av båter og nautiske komponenter, hevder de to selskapene som har samarbeidet om prosjektet.
IMG_4656

Siste nytt

Freemelt får ny ordre fra Saab

Europas opprustning har fått forsvarsgruppen Saabs aksjer til å skyte i været i verdi. AM-selskapet Freemelt har samtidig fått nok en ordre fra Saab, som også har fått aksjen deres til å stige betydelig.
WindowDetailFreemeltONE-scaled-1

Stratasys tar inn 120 millioner dollar i kapital

Fortissimo Capital, et israelsk private equity-selskap som investerer i teknologi og industri, investerer 120 millioner dollar i Stratasys. En investering som vil drive vekst i selskapet.
Stratasys-F3300-Yoav

Ultimaker S8 printer fire ganger raskere

I januar 2023 slapp Ultimaker den nye flaggskipmodellen i S-serien, S7. Drøye to år senere kommer oppfølgeren, Ultimaker S8, med både økt hastighet og forbedret utskriftskvalitet.
S8-1

Åpen-kildekode KI lager CAD fra tekst

Ettersom interessen for generativ kunstig intelligens (KI) fortsetter å øke, har 3D-printindustrien vært vitne til vekst i tekst-til-CAD-plattformer. Disse verktøyene lar brukere lage 3D-printbare CAD-filer fra enkle tekstbeskrivelser, noe som gjør additiv produksjon mer allment tilgjengelig.
robot-7785877_1280