lørdag 9 desember – uke 49
3D Systems nye on-demand-tjeneste gjør det mulig for helsepersonell å bestille anatomiske modeller av organer.
3D Systems lanserer en ny on-demand-tjeneste for helsepersonell. Ifølge firmaet skal man enkelt kunne bestille 3d-printede anatomiske modeller, bare ved å følge noen enkle steg.
Den amerikanske 3d-printerleverandøren 3D Systems har startet en ny on-demand-løsning for helsesektoren. Gjennom å følge noen få steg kan man nå bestille ferdige, 3d-printede anatomiske modeller direkte fra ens egne digitale filer. Fordelene er ifølge selskapet at kirurgisk planlegging skal bli lettere og at legen skal kunne styrke sin kunnskap om den enkelte pasienten.
– Helsesektoren ser fordelene med 3d-printede anatomiske modeller og vi er dedikert til å fortsette å utvide våre helsetjenester for å møte markedsbehovene, sier Katie Weimer, viseadministrerende direktør innen medisinsk utstyr ved 3D Systems.
Medisinske eksperter kan via tjenesten laste opp en 3d-modelleringsfil til 3D-Systems On Demand Anatomical Models-nettstedet. Kunden velger deretter hvilket material modellen skal printes i, og får så umiddelbart et prisforslag. Når bestillingen er lagd tar det ifølge 3D Systems maks fem arbeidsdager til modellen er fremme.
Den nye on-demand-tjenesten tilbyr 3d-printing gjennom SLA-teknikk (sterelitografi) i både transparent og ikke transparent material, MJP printere (multi jet printing) som kan printe i flere forskjellige materialer samtidig, samt CJP (color jet printing) som kan printe i forskjellige farger. Utover den nye tjenesten fortsetter 3D Systems å tilby sin virtuelle kirurgiplanlegging og anatomiske modelleringstjenester med full service. For medisinsk personal som vil produsere modeller for diagnostiske hensikter og forhåndsplanlegging, gir de en pasientspesifikk anatomisk modelleringsfunksjon.
Renishaw lanserte sin nye tempus-teknologi i forbindelse med Formnext. Ifølge produsenten skal dette bety en reduksjon av byggetiden med 50 prosent, uten at det går ut over utskriftskvaliteten.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 5. desember, 2023
Shining 3D slipper FreeScan Trio, en videreutvikling av FreeScan Combo som ble lansert tidligere i år. En 3D-skanner som ifølge produsenten kan brukes til både store deler og små, kompliserte komponenter.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
For ett år siden presenterte svenske Freemelt en ny 3D-printer for serieproduksjon med elektronstråleteknologi kalt eMELT-iM. På årets Formnext ble det lansert en ny modell, eMELT-iD, som er utviklet for produkt- og applikasjonsutvikling.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
Svensk-franske Adaxis kom tilbake til Formnext med en betydelig større stand enn i fjor. Med økende interesse for robottilsetningsproduksjon, håper selskapet å vokse globalt med sin programvare for nettopp det.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
I fire dager, den 7-10 november, forvandlet Messe Frankfurt seg til et valfartsmål for alle som på noe vis er interessert i additiv tillverkning. 3dp Norge tok en rundtur med kameraet og her er et utvalg av det som ble vist på messen.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. november, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige