Prototal Industries kjøper 3T Additive Manufacturing Polymers

Tekst:Roger Stormo
PUBLISERT: 2 oktober 2020

Prototal Industries, det største og mest spesialiserte produksjonsfirmaet for additiv produksjon og sprøytestøping med polymer i Norden, utvider sin virksomhet til Storbritannia gjennom oppkjøpet av 3T Additive Manufacturing Polymers.

Prototal Industries og AM Global Holding kunngjorde denne uken salget av 3T Additive Manufacturing Polymers (3T AMP) til Prototal, en stor nordisk produsent for produksjon av prototyper og fleksibel serieproduksjon av plastdeler. AM Global delte seg fra 3T AMP tidligere i år for kun å fokusere på polymerutskrift, mens de beholdt 3T Additive Manufacturing (3T AM) for å fokusere på metallutskrift.
Avtalen, som ble undertegnet denne uken, betyr at 3T AMP-kunder nå blir en del av Prototal Group og har tilgang til et bredt spekter av teknologier for produksjon av polymeradditiver, samt sprøytestøping og PUR-støping, under ett merke. 3T AMP-oppkjøpet er Prototals første utenfor Norden, som markerer selskapets intensjon om å utvide sin rekkevidde i hele Europa ved å utvide sin familie av spesialiserte produksjonsbedrifter.

3T AMP har tjue års bransjekompetanse og en av de største evnene i Europa for produksjon av 3D-printede deler og bidrar til en økning i kapasitet og kompetanse i Prototal. 3T AMP har noen av de høyeste kvalitetssertifiseringene for luftfartsindustrien (AS 9100) og medisinsk produksjon (ISO 13485). Selskapet er godkjent av mange av de ledende OEM-produsentene i Storbritannia for levering av serielle komponenter.

Jan Löfving (konsernsjef) for Prototal og Henrik Lundell (markedssjef), kommenterte avtalen: –Additive manufacturing er et marked som stadig vokser og utvikler seg, og Prototal har gjort en rekke oppkjøp for å konsolidere sin posisjon og utvide tilbudet. 3T AMP har vært i forkant av dette markedet i over tjue år, de passer godt inn i vårt selskap og vil være til fordel for alle kunder. Det er også et sterkt signal til markedet om Prototals intensjon om å aktivt utvikle additiv produksjon i Storbritannia og globalt.

3T AMP og dets sterke og kompetente team vil bli ledet av Martin Nottingham, som har jobbet i selskapet i flere år.
Daniel Lichtenstein, administrerende direktør i AM Global, la til: –Å være en del av Prototal Group er en spennende mulighet for 3T AMP og dets kunder. Oppkjøpet vil akselerere veksten av 3T AMP ved å fordype seg i et globalt innovativt selskap.

Om Prototal Industries
Prototal Industries tilbyr digital produksjon av plastdeler med 3D-printing, vakuumstøping og sprøytestøping. Selskapet omsetter for SEK 360 millioner og har 175 ansatte fordelt på 6 lokasjoner, hvorav hovedfabrikken i Jönköping har 90 ansatte. Selskapet produserer prototyper og serieprodukter i plast og var pioneren i Europa innen 3D-utskrift.

Siste nytt

Stort potensial for 3D-printede verktøyinnsatser

Protech lanserer muligheten til å 3D-printe verktøyinnsatser med Xact Metals 3D-printere og Uddeholm Corrax stålpulver. Det beskrives som et viktig skritt mot en bredere bruk av additiv produksjon i form- og verktøyindustrien.
Corrax-2-768x512

Elektrisk motorsykkel av kun 3D-printede deler

På en nylig messe i Japan viste 3D-printerprodusenten BigRep frem en elektrisk motorsykkel som utelukkende består av 3D-printede deler, unntatt elektronikken.
Nera_eMotorbike-1-1024x683

Konsumentemballasjer av plast blir filament for 3D-printing

Mengden plastavfall i tyske husholdninger er tredoblet de siste 30 årene, en stor del av dette kommer fra emballasje. Tyske forskere har nå klart å konvertere plast til filament for 3D-printing.
Fraunhofer-1-1024x683x

Stratasys slipper stor og rask SLA-nyhet

På den store AM-messen Rapid + TCT i Detroit 8.-10. april avduket Stratasys et nytt produkt i SLA: Neo800+. En 3D-printer som vil kunne skrive ut 50 prosent raskere enn forgjengeren.
Neo800-768x512

Les mer

Stort potensial for 3D-printede verktøyinnsatser

Protech lanserer muligheten til å 3D-printe verktøyinnsatser med Xact Metals 3D-printere og Uddeholm Corrax stålpulver. Det beskrives som et viktig skritt mot en bredere bruk av additiv produksjon i form- og verktøyindustrien.
Corrax-2-768x512

Elektrisk motorsykkel av kun 3D-printede deler

På en nylig messe i Japan viste 3D-printerprodusenten BigRep frem en elektrisk motorsykkel som utelukkende består av 3D-printede deler, unntatt elektronikken.
Nera_eMotorbike-1-1024x683

GE Aerospace investerer stort i Europa

Flymotorprodusenten GE Aerospace investerer 78 millioner euro i fem europeiske land.
avio_aero_nologo1-1024x683

Airtech kjøper Kimyas filament-portefølje

Mot slutten av 2024 ble det kunngjort at den franske materialprodusenten Kimya ville avslutte sin produksjon av filamenter. Nå kommer Airtech til å ta over produksjonen i stedet.
Kimya-1024x682