Protolabs kjøper opp 3D Hubs

Tekst:Roger Stormo
PUBLISERT: 20 januar 2021
To av 3D Hubs ‘tre grunnleggere, Brian Garrett og Bram de Zwart. Foto: Arkiv

Protolabs kjøper det nederlandske servicebyrået 3D Hubs. Sammen vil man satse på digital produksjon av spesialdeler. Protolabs forventer at oppkjøpet vil akselerere selskapets vekstrate.

av Anja Degerholm

3D Hubs ble grunnlagt i Amsterdam i 2013 og tilbyr additiv tilvirkning, CNC-fresing, metallproduksjon og sprøytestøpingstjenester til kunder over hele verden. Selskapet har en nettbasert produksjonsplattform, som gir ingeniører tilgang til et globalt nettverk av 240 produksjonspartnere i over 20 land.

I løpet av de siste tre årene har selskapet hatt en kumulativ vekstrate på over 200 prosent. Inntektene for 2020 er estimert til 25 millioner dollar. 3D Hubs har tidligere hentet inn nesten 30 millioner dollar i investeringer fra blant annet Balderton Capitol, EQT Ventures, DOEN og Future Shape.

Kjøpesum på 280 millioner dollar
Med oppkjøpet forventer Protolabs, en verdensledende leverandør av digitale tilvirkningstjenester, å kunne øke vekstraten.

– Vår kombinerte virksomhet vil gi bransjen en ledende digital produksjonsløsning som kan håndtere alt fra idé og prototype til fullskala sluttproduksjon av deler. Sammen kan vi fullføre nesten ethvert tilpasset produksjonsprosjekt gjennom hele produktsyklusen, sier Rob Bodor, Protolabs nåværende visepresident med ansvar for Nord- og Sør-Amerika og påtroppende styreleder og administrerende direktør, i en uttalelse fra selskapet.

Totalt lander kjøpesummen på 280 millioner dollar, som finansieres med kontanter og aksjer ved avslutning, samt opptil ytterligere 50 millioner dollar i betinget vederlag. Avtalen forventes å være fullført innen utgangen av januar.

Les mer

Freemelt får ny ordre fra Saab

Europas opprustning har fått forsvarsgruppen Saabs aksjer til å skyte i været i verdi. AM-selskapet Freemelt har samtidig fått nok en ordre fra Saab, som også har fått aksjen deres til å stige betydelig.
WindowDetailFreemeltONE-scaled-1

Stratasys tar inn 120 millioner dollar i kapital

Fortissimo Capital, et israelsk private equity-selskap som investerer i teknologi og industri, investerer 120 millioner dollar i Stratasys. En investering som vil drive vekst i selskapet.
Stratasys-F3300-Yoav

Meltio har økt omsetningen med 50 prosent

Meltio ble grunnlagt i 2019 og har på kort tid etablert seg som en sterk aktør innen metall AM. Nå feirer de sin fem hundrede installasjon og en 50 prosent økning i salget i løpet av regnskapsåret 2024.
Meltio-kollage-1024x683

3D-printet katamaran

Denne båten viser ikke bare gjennomførbarheten av robotisk 3D-utskrift i storformat, men etablerer også grunnlaget for en ny æra innen produksjon av båter og nautiske komponenter, hevder de to selskapene som har samarbeidet om prosjektet.
IMG_4656

Siste nytt

Freemelt får ny ordre fra Saab

Europas opprustning har fått forsvarsgruppen Saabs aksjer til å skyte i været i verdi. AM-selskapet Freemelt har samtidig fått nok en ordre fra Saab, som også har fått aksjen deres til å stige betydelig.
WindowDetailFreemeltONE-scaled-1

Stratasys tar inn 120 millioner dollar i kapital

Fortissimo Capital, et israelsk private equity-selskap som investerer i teknologi og industri, investerer 120 millioner dollar i Stratasys. En investering som vil drive vekst i selskapet.
Stratasys-F3300-Yoav

Ultimaker S8 printer fire ganger raskere

I januar 2023 slapp Ultimaker den nye flaggskipmodellen i S-serien, S7. Drøye to år senere kommer oppfølgeren, Ultimaker S8, med både økt hastighet og forbedret utskriftskvalitet.
S8-1

Åpen-kildekode KI lager CAD fra tekst

Ettersom interessen for generativ kunstig intelligens (KI) fortsetter å øke, har 3D-printindustrien vært vitne til vekst i tekst-til-CAD-plattformer. Disse verktøyene lar brukere lage 3D-printbare CAD-filer fra enkle tekstbeskrivelser, noe som gjør additiv produksjon mer allment tilgjengelig.
robot-7785877_1280