onsdag 18 mai – uke 20
av Anja Degerholm
Styrken med 3D-printing er at du kan tilby skreddersydde løsninger på kort tid, sier Theresia von Arnold, nordisk 3D-ansvarlig hos HP. Foto :: Pressebilde
Ingen føtter er like. Derfor er det ikke alltid lett å kjøpe sko som passer. Med 3D-printere fra HP tilbys nå individuelt tilpassede 3D-printede såler i sportskjeden XXLs butikker – og Norge er først ute.
– Styrken med 3D-printing er at du kan tilby skreddersydde løsninger på kort tid sammenlignet med tilsvarende prosess for andre metoder i produksjonsindustrien, sier Theresia von Arnold, nordisk 3D-ansvarlig hos HP i en pressemelding.
Superfeet er en etablert produsent av innleggssåler og sko for sports- og utendørsbransjen, og det svenske selskapet Volumental leverer personlige fotdata gjennom 3D-skanninger. Sammen med en HP Jet Fusion 3d-printer kan kunden få tilbud om såkalte ME3D-såler som er utformet for å passe nøyaktig til kundens føtter.
Målet er at alle XXLs kunder skal kunne bruke en Fitstation for å prøve ut personlig tilpassede sko. Foto: Pressebilde
Norge først ute
Samarbeidet har tidligere resultert i en vellykket satsing i USA. Konseptet ble nylig testet i Europa og den norske sportsbutikkjeden XXL var den første som installerte en såkalt XXL Fitstation i sine 37 butikker i Norge. Nå venter man lansering i 49 XXL-butikker i Sverige, Finland og Østerrike.
Kunden får en evaluering av deres behov gjennom en 3D-skanning av føttene, trykkmålinger og en dynamisk ganganalyse for å identifisere personens unike bevegelsesmønster. Basert på disse dataene bruker Superfeet HP-printeren til å lage et individuelt designet produkt.
Til å begynne med vil fokuset være på løpere som vil ha sko med perfekt passform, men etter det er planen å utvide til flere idrettsgrener. Målet er at alle kunder på sikt skal kunne bruke en XXL Fitstation.
Den svenske 3D-printerprodusenten Freemelt har på kort tid signert en avtale med to amerikanske forhandlere. Dette vil akselerere salget av forskningssystemet Freemelt ONE og har allerede generert en avtale.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 18. mai, 2022
Binder Jet 3D-printerleverandøren Digital Metal lanserte 17. mai sitt nye DMP/PRO binder jetting system. PRO-serien er utviklet som en modulær komponent av en komplett binder jet-løsning, noe produsenten mener er et paradigmeskifte innen binder jet 3D-printing. Lanseringen fant sted på 3D-printmessen Rapid TCT i USA.
Publisert av:Roger Stormo | roger.stormo@agi.no| 18. mai, 2022
EOS grunnla konsulentenheten Additive Minds i 2016. Når EOS skulle stille ut på den svenske Elmia 3D messen, inviterte de med seg en konsulent fra Additive Minds for å vise hvordan man kan hjelpe bedrifter med å utnytte det potensialet som ligger i industriell 3D-utskrift.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 13. mai, 2022
10. – 13. mai var det tid for den andre utgaven av den svenske messen Elmia 3D i Jönköping. En messe som i år trakk til seg et tjuetalls utstillere innen additiv produksjon, som viste alt fra 3D-printere og materialer til skanneutstyr og etterbehandling.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 13. mai, 2022
På 3DVerkstans stand under den svenske messen Elmia 3D 10. – 13. mai fant vi Spectram Technology, som viser frem sin robotintegrasjon for metallprinting, og Markforged, som tok med seg en “feltutgave” av 3D-printeren X7.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 13. mai, 2022
Massivit 3D satser på det nordiske markedet. Björn Björnström har i snart ett år vært selskapets representant i Norden, og under den svenske messen Elmia 3D 10. – 13. mai var han på plass for å vise mulighetene med den patenterte GDP-teknologien for storskala 3D-printing.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 13. mai, 2022
Stratasys har kunngjort at selskapet har utvidet sin F123 Serie™ av 3D-printere med introduksjonen av F190™CR og F370®CR 3D-printere, pluss nye FDM® Nylon-CF10-materiale forsterket med karbonfiber. De nye printerne tilbyr materialer med høy stivhet og styrke i en herdet maskin klar for utskrift av komposittmaterialer. Andre nyheter er programvare og seksten nye materialer.
Publisert av:Roger Stormo | roger.stormo@agi.no| 11. mai, 2022
Fremdrift av romfartøyer er et område hvor EOS og Hyperganic har slått sine pjaller sammen for å revolusjonere tankegang og konstruksjon. Nå presenterer de en rakettmotor som de har designet og produsert.
Publisert av:Roger Stormo | roger.stormo@agi.no| 11. mai, 2022
Forskere i Sydney, Australia utvikler et 3D-printet armbånd som lar handikappede, f.eks. de med cerebral parese få tilbake kontroll over spillkontroller og datamaskiner. De planlegger at det ferdig utviklede designet skal utgis som åpen kildekode til beste for menneskeheten.
Publisert av:Roger Stormo | roger.stormo@agi.no| 6. mai, 2022
GE Renewable Energy innviet nylig sitt toppmoderne anlegg for produksjon av vindturbiner. Produksjonen vil foregå med et automatisert 3D-printersystem som lager armerte betongkonstruksjoner, levert av danske Cobod.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 3. mai, 2022
Nasa har utviklet en ny legering ved hjelp av 3D-printing som forbedrer holdbarheten og styrken til komponentene betydelig. Den nye GRX-810 skal kunne vare 1000 ganger lenger enn andre eksisterende legeringer, ifølge Nasa.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 3. mai, 2022
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige