fredag 24 november – uke 47
Datasikkerhetsløsningen ProtectAM vil etter hvert kunne brukes i flere forskjellige bransjer. Foto: Pressefoto
Stratasys har utviklet en datasikkerhetsplattform, ProtectAM, som støtter amerikanske myndigheter i deres implementering av additiv produksjon. På sikt vil plattformen også kunne brukes av kommersielle selskaper.
Cybersikkerhetsløsningen ProtectAM skal beskytte all sensitiv informasjon som er knyttet til additiv tilvirkning. Den har blitt utviklet som et resultat av en stadig mer utbredt bruk av 3D-printing hos de amerikanske myndighetene og innen forsvaret.
Løsningen bruker Red Hat Enterprise Linux og vil i utgangspunktet være tilgjengelig for Stratasys industrielle 3D-printere som bruker FDM -teknologi. Dette fordi FDM ofte brukes av underleverandører til amerikanske myndigheter for å produsere sluttprodukter og verktøy.
Øke bruken av AM
Planen er å lansere produktet også for andre næringer som et ledd i å øke bruken av 3D-printing.
– Integriteten til delene som skrives ut fra digitale filer er helt avgjørende, og vi har etablert ProtectAM-løsningen for å være en sikkerhetsløsning i verdensklasse og for å øke bruken av additiv produksjon blant offentlige etater, og til slutt også for kommersielle segmenter, sier Dick Anderson, Senior Vice President Manufacturing i Stratasys i en uttalelse fra selskapet.
I fire dager, den 7-10 november, forvandlet Messe Frankfurt seg til et valfartsmål for alle som på noe vis er interessert i additiv tillverkning. 3dp Norge tok en rundtur med kameraet og her er et utvalg av det som ble vist på messen.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. november, 2023
Prototal Industries er en kjent aktør i det nordiske AM-markedet, men har også virksomhet i flere europeiske land. For å ytterligere spre sitt navn benyttet selskapet anledningen til å stille ut på Formnext-messen.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 9. november, 2023
I fjor vår kjøpte britiske Solid Print3D konkursboet til 3DVerkstan Nordic. Administrerende direktør Neil Sewell tok deretter over som leder av det nye 3DVerkstan AB også. Denne uken da han besøkte Stockholm, tok 3dp Norge en prat med ham om fremtiden. Og det ser lyst ut.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 2. november, 2023
Wilhelmsen og Thyssenkrupp har startet et samarbeid innen additiv produksjon i det felles selskapet Pelagus 3D. Det bør føre til en mer effektiv produksjon av reservedeler i maritim og offshore sektor.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 26. oktober, 2023
Svenske Ekbacken Studios ønsker å lage “mesterverk fra avfall”. På kort tid har de etablert seg i designverdenen med møbler som er 3D-printet fra gamle fiskegarn og med sikte på et globalt marked.
Publisert av:Roger Stormo | roger.stormo@agi.no| 26. oktober, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige