onsdag 6 desember – uke 49
Rapporten “Post-Processing of AM and 3D-Printed Parts” er utgitt i et digitalt format. Foto: Wohlers Associates
Analyseselskapet Wohlers Associates fokuserer på utfordringene med etterbehandling i additiv tilvirkning i en ny rapport. Blant annet belyser rapporten trinn som er både tidkrevende og ressurskrevende i AM-prosessen og hvordan de kan forbedres.
Ifølge Wohlers årsrapport som kom ut i vår, bruker selskaper nesten 27 prosent av kostnadene på å etterbehandle delene, det vil si litt over en fjerdedel av kostnaden. Det er derfor mange penger å spare på effektiv ferdigstilling.
Kostnader i forbindelse med de forskjellige trinnene i AM -prosessen. Illustrasjon: Wohlers Associates
Wohlers slår fast at det er mye kunnskap og erfaring blant brukerne, men at det mangler systematisk dokumentasjon og at det er en tendens til å finne opp hjulet på nytt, noe som tærer på ressursene.
Lover færre kostbare feil
Det finnes også en rekke flaskehalser, ikke minst for de selskapene som ønsker å skalere opp til volumproduksjon. Da kreves det at sluttfasen også skaleres opp og effektiviseres for å unngå disse hindringene. En annen viktig faktor som Wohlers tar for seg i rapporten er designens betydning for additiv produksjon, noe som kan spare både tid og penger.
Rapporten tar for seg metoder og teknikker for fjerning av støttestrukturer både på deler av metall og polymerer, forbedring av overflatefinish, fargemetoder, dekning eller beskyttelse av komponenten og ulike former for varmebehandling. I følge Wohlers vil disse metodene og teknikkene redusere antall “prøving og feiling” og innebære kostnadsbesparelser.
Les mer om rapporten på Wohlers Associates’ nettsted.
Renishaw lanserte sin nye tempus-teknologi i forbindelse med Formnext. Ifølge produsenten skal dette bety en reduksjon av byggetiden med 50 prosent, uten at det går ut over utskriftskvaliteten.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 5. desember, 2023
Shining 3D slipper FreeScan Trio, en videreutvikling av FreeScan Combo som ble lansert tidligere i år. En 3D-skanner som ifølge produsenten kan brukes til både store deler og små, kompliserte komponenter.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
For ett år siden presenterte svenske Freemelt en ny 3D-printer for serieproduksjon med elektronstråleteknologi kalt eMELT-iM. På årets Formnext ble det lansert en ny modell, eMELT-iD, som er utviklet for produkt- og applikasjonsutvikling.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
Svensk-franske Adaxis kom tilbake til Formnext med en betydelig større stand enn i fjor. Med økende interesse for robottilsetningsproduksjon, håper selskapet å vokse globalt med sin programvare for nettopp det.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
I fire dager, den 7-10 november, forvandlet Messe Frankfurt seg til et valfartsmål for alle som på noe vis er interessert i additiv tillverkning. 3dp Norge tok en rundtur med kameraet og her er et utvalg av det som ble vist på messen.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. november, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige