Unikt system printer og legger armering samtidig

Tekst:Anja Degerholm
PUBLISERT: 3 mai 2022
Cobods nye 3D-printsystem har to X-akser, noe som gjør at det kan håndtere printing av betong og samtidig utføre armeringen. Foto: Pressebilde

GE Renewable Energy innviet nylig sitt toppmoderne anlegg for produksjon av vindturbiner. Produksjonen vil foregå med et automatisert 3D-printersystem som lager armerte betongkonstruksjoner, levert av danske Cobod.

– Vi er ekstremt stolte over å ha levert en helt ny type 3D betongprinter til dette anlegget i verdensklasse som baner vei for fremtidig bygging av vindparker. Printeren vi har levert er i en klasse for seg, med mulighet til å trykke lag med både stor bredde og høyde som ikke er sett før og en utskriftskapasitet på over 10 tonn betong i timen, sier Henrik Lund-Nielsen, grunnlegger av Cobod i en pressemelding.

Henrik Lund-Nielsen, grunnlegger av Cobod, i forbindelse med innvielsen av GE Renewable Energy sitt nye anlegg 21. april.

Multifunksjonell byggerobot
Det nye systemet har to X-akser, som gjør at det kan håndtere trykking av betong og utføre armeringen samtidig. Det er altså ikke «bare» en betong 3D-printer men en multifunksjonell konstruksjonsrobot.

Systemet er en videreutvikling av Cobods BOD2, som har vært den bestselgende 3D betongprinteren til dags dato med mer enn 50 enheter bestilt over hele verden. BOD2-printerne har blitt brukt til å skrive ut alt fra enetasjes bygninger til skoler, kontorer, tre-etasjes leilighetsbygg og betongkonstruksjoner for olje- og gassindustrien.

Større skrivehode
I likhet med forgjengeren er det nye systemet en modulær portalskriver, men for å håndtere storskalautskriften som GE Renewable Energy jobber med, er alle skrivermodulene skalert opp til dobbel størrelse. Fremfor alt har skriveren fått et nytt større skrivehode som kan skrive ut store mengder betong i høy hastighet.

Cobod sto bak Europas første 3D-printede bygg i 2017 og har siden bygget i flere forskjellige land med sin unike teknologi. Selskapets visjon er at det skal være betongbygg som er 3D-printet med robotarmer i alle byer i verden.

Siste nytt

Mer trendspaning fra Formnext

For fjerde år på rad ga noen av SVEATs styremedlemmer sine refleksjoner fra den store AM-messen Formnext i Frankfurt. SVEAT er bransjeorganisasjonen Svensk Additiv Tillverkning.
Formnext-kollage-kopiera-1024x683
Mer trendspaning fra Formnext

Samarbeid skal styrke Prototals posisjon i forsvarssektoren

3dp Norge har tidligere skrevet om Prototals satsing på luftfarts- og forsvarsindustrien, blant annet gjennom en fokusert satsing på 3D-printede droner. Nå fordypes dette arbeidet ytterligere.
SOFF-Prototal-kopiera-1024x683
Samarbeid skal styrke Prototals posisjon i forsvarssektoren

Innstegsmodell for metaller og keramikk fra XJet

XJet lanserer Carmel Pro-modellen, en kompakt og kostnadseffektiv 3D-printer for utskrift i metaller og keramikk med Nano Particle Jetting-teknologi (NPJ).
Carmel-Pro-1
Innstegsmodell for metaller og keramikk fra XJet

GKN Aerospace får bestilling fra FMV verdt 150 millioner SEK

GKN Aerospace har mottatt en ordre fra det svenske forsvarsmateriellverket (FMV) om å utvikle og demonstrere et ubemannet luftfartøy og tilhørende turbojetmotor. Ordreverdien utgjør omtrent 150 millioner svenske kroner.
GKN-FMV-1024x683
GKN Aerospace får bestilling fra FMV verdt 150 millioner SEK

Les mer

Mer trendspaning fra Formnext

For fjerde år på rad ga noen av SVEATs styremedlemmer sine refleksjoner fra den store AM-messen Formnext i Frankfurt. SVEAT er bransjeorganisasjonen Svensk Additiv Tillverkning.
Formnext-kollage-kopiera-1024x683
Mer trendspaning fra Formnext

LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Leketøyselskapet LEGO har en juletradisjon med å selge et "Holiday Express Train". Årets tog kommer lastet med en overraskelse: den første masseproduserte delen produsert ved hjelp av 3D-printing.
Lego-1-1024x683
LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Prusa fokuserer på sikkerhet – og silikonmaterialer

Prusa Research lanserte nylig CORE One L-modellen. Den har også blitt lansert i en variant for kritisk infrastruktur og ble vist på Formnext sammen med andre nyheter, som et unikt silikonmateriale.
CORE-One-S-1024x683
Prusa fokuserer på sikkerhet – og silikonmaterialer

Formnext-spaning: Silikonmaterialer og 3D-skannere

Hva var mest interessant på årets Formnext? spurte 3dp Norge Anders Brask, administrerende direktør i Protech Nordic, og tok en omvisning på standene.
Protech-kollage-1024x682
Formnext-spaning: Silikonmaterialer og 3D-skannere