Svensk produsent konkurs – men varemerket lever videre

Tekst:Anja Degerholm
Foto: Pressebilde
PUBLISERT: 29 august 2024
ZYYX Labs administrerende direktør Tomas Bengtsson sier at merket vil bestå og produksjonen av maskiner vil fortsette. Foto: Pressebilde/Arkiv

ZYYX Labs, med base i Gøteborg, begjærte seg konkurs 20. august. Produksjonen av 3D-printere vil imidlertid fortsette i et annet selskap, ifølge administrerende direktør Tomas Bengtsson.

– Det er produksjonsselskapet som har bygget 3D-printerne som gikk konkurs. Merket består og vi vil fortsette å produsere i et annet selskap, men skalere det ned og redusere staben, sier Tomas Bengtsson.

En konkursforvalter vil nå selge unna reservedelslager og maskiner som ligger i konkursboet. Tomas Bengtsson påpeker at de som har en ZYYX-skriver fortsatt kan få deler til tross for konkursen. Nettsiden med nettbutikken er oppe som vanlig.

Siden starten i 2018 har ZYYX Labs hatt røde tall på bunnlinjen hvert år. I løpet av regnskapsåret 2023 hadde ZYYX Labs en omsetning på SEK 1,6 millioner og hadde et resultat etter finansnetto på SEK -549 000. Ifølge Tomas Bengtsson var det etterdønningene av pandemien og de høye leieprisene for selskapets lokaler som bidro til den tøffe økonomiske situasjonen.

ZYYX har spesialisert seg på 3D-printere som kan produsere mekaniske deler og prototyper som er både sterke og funksjonelle. De er designet for å brukes i kontormiljøer og har ifølge selskapet blitt solgt til industrielle brukere over hele verden. Siden starten har det blitt lansert tre ulike modeller: ZYYX+, ZYYX Pro II og ZYYX Pro MC, for hovedsakelig komposittmaterialer, men noen modeller kan også trykke med filamenter i metall og keramiske materialer.

Alle modeller unntatt ZYYX+ vil fortsette å bli produsert.

– Den modellen begynner å bli gammel og det er tøff konkurranse om den typen enklere printere, ikke minst fra Kina. Forhåpentligvis kan vi også utvikle nye modeller i etterkant, sier Tomas Bengtsson.

Siste nytt

Markedsrapport om dental 3D-printing

Additive Manufacturing Research (AM Research) har publisert en oppdatert utgave av deres rapport "3D Printing in Dentistry 2025: Market Study & Forecast".
am-research-dental
Markedsrapport om dental 3D-printing

EOS lover netto nullutslipp til 2045

EOS trapper opp sitt klimaarbeid. Selskapet lover netto nullutslipp innen 2045, og dette skal gjøres sammen med Science Based Targets Initiative (SBTi).
EOS-Hannappel-1024x683
EOS lover netto nullutslipp til 2045

Mias gull-idé – 3D-printede hestesko

Mia Guldhov fra Växjö i Sverige håper at hennes patenterte 3D-printede sko vil bryte den tusen år gamle tradisjonen med å sko hestene med jernsko og redusere de vanlige problemene med halthet hos hester.
Guldhov-1-768x512
Mias gull-idé – 3D-printede hestesko

Meltio og Philips samarbeider om hybridløsning

Meltio og Philips Corporation har inngått et samarbeid om avansert hybridproduksjon med 3D-printing og CNC-fresing rettet mot forsvarsindustrien.
meltio-engine-blue-integration-kit-cnc-p
Meltio og Philips samarbeider om hybridløsning

Les mer

Scanfil skal lage Freemelts 3D-printere

Freemelt har inngått et strategisk partnerskap med Scanfil, noe som betyr at Freemelt vil outsource hele produksjonen av sine avanserte 3D-printere.
Freemelt-ONE-1024x683
Scanfil skal lage Freemelts 3D-printere

Forward AM blir en del av Stratasys

Forward AM har hatt en økonomisk utfordrende tid. Det er nå klart at Stratasys blir den nye eieren.
MAM-News-1024x1024-1
Forward AM blir en del av Stratasys

Prototal utvider med nok en SLS-maskin

I begynnelsen av året styrket Prototal sin kapasitet på 3D-printing ved sitt anlegg i Levanger med en SLS 3D-printer fra EOS. Nå får den selskap av nok en maskin av samme modell.
Prototal-AS_EOS-P770-1024x683
Prototal utvider med nok en SLS-maskin

Nano Dimension i mål med Markforged-oppkjøp

Nylig ble det annonsert at Nano Dimension hadde fullført oppkjøpet av Desktop Metal. Nå fullfører selskapet også oppkjøpet av Markforged.
Markforged-HQ.-Photo-via-Businesswire-1024x682-1
Nano Dimension i mål med Markforged-oppkjøp