nTop inngår partnerskap med NVIDIA for GPU-drevet design for AM

Tekst:Roger Stormo
Foto: Pressebilde
PUBLISERT: 19 september 2024
Avansert gjengivelse ved bruk av NVIDIA-teknologi Illustrasjon: nTop

Programvareprodusenten nTop har annonsert et interessant samarbeid med skjermprodusenten NVIDIA.

nTop produserer programvare for å håndtere svært komplekse tekniske design spesifikt for applikasjoner innenfor additiv produksjon. De dukket opp for flere år siden da mange konkurrerende produkter ikke var i stand til å behandle de stadig mer komplekse designene som utnytter 3D-utskriftsteknologi. nTops unike algoritmer kom rundt dette problemet, og de fanget mye av markedet for denne designstilen.

Nå har de annonsert et samarbeid med NVIDIA, produsent av avansert GPU-maskinvare (grafikkort) som brukes til beregningsmessig intenst arbeid, inkludert KI, videobehandling, matematiske simuleringer og mer.

Målet med partnerskapet er å «sette ingeniørteam i stand til å levere avanserte produkter til markedet med enestående hastigheter», noe som er svært ønskelig. Designprosessen er ofte iterativ, og høyere hastigheter betyr at flere iterasjoner kan finne sted, noe som gjør design mer raffinert.

nTop forklarer:

«Beregningsdesign er prosessen med å lage algoritmer som bruker ingeniørdesignlogikk for å generere løsninger på tekniske problemer. nTops programvare automatiserer design- og optimaliseringsprosesser mens den integreres med ingeniørteams eksisterende design-, analyse- og simuleringsverktøy og arbeidsflyter. nTops integrasjon med NVIDIAs akselererte databehandlingsplattform lar ingeniørteam akselerere produktdesign og bringe høyytelsesprodukter til markedet raskere og med mindre innsats.»

Det ser ut til at de to selskapene vil ta fatt på en rekke prosjekter for å utnytte NVIDIA GPU-teknologi til nTop-programvare. De starter med et prosjekt for å integrere programvaren deres med NVIDIAs optiske gjengivelsesrammeverk, som skal tillate langt raskere visning av visualiseringer.

«Omniverse SDK-er og APIer vil også bli brukt til å integrere nTop-implisittene i Omniverse- og OpenUSD-økosystemet for å gi ingeniørteam et oppslukende 3D-samarbeidsmiljø for å se og samhandle med levende digitale tvillinger av deres deler og sammenstillinger. Ettersom endringer gjøres i design i nTop, kan de gjenspeiles i OpenUSD-applikasjoner utviklet på Omniverse-plattformen, uten at det er nødvendig med meshing for overføringen.»

Kilde: nTop

Les mer

Kriserammede Velo3D får ny majoritetseier

I fjor høst kjøpte Elon Musks Space X lisenser for Velo3Ds AM-teknologi. Dette tydet på økonomiske problemer i selskapet. Det er nå annonsert at Arrayed Notes Acquisition blir ny majoritetseier i bytte mot gjeldsnedskrivning.
Velo3D

Uklare meldinger om Nexa3Ds fremtid

Nexa3D kansellerte sin deltakelse i Formnext på kort varsel, noe som skapte spørsmål om selskapets økonomiske situasjon. Rett før jul ble det varslet en strategisk beslutning om nedskjæringer i driften.
Nexa3D-chess

Nascar har utsett offisiell 3D-printingpartner

Stratasys har signert en flerårig kontrakt med den amerikanske motorsportsorganisasjonen Nascar som eksklusiv leverandør av 3D-printløsninger for designutvikling og produksjon av deler og verktøy.
Nascar

Desktop Metal har anlagt to søksmål mot Nano Dimensions

Desktop Metal har anlagt ikke bare ett, men to søksmål mot Nano Dimension. De gjelder Nano Dimensions brudd på sine forpliktelser rundt fusjonsavtalen mellom de to selskapene.
Nano-Dimension-5

Siste nytt

Prototal innleder året med maskininstallasjon

Prototal Industries sitt anlegg i Levanger vil fra årsskiftet styrke sin 3D-printkapasitet med en EOS-maskin for SLS-utskrift.
Prototal-EOS-2-1024x672

Det har lykkes SPEE3D å printe i minusgrader

Det australske selskapet SPEE3D, som produserer systemer for additiv produksjon i metall, har med hell nå 3D-printet i kalde temperaturer. Ifølge selskapet med de samme egenskapene som om den var laget i et labmiljø.
spee3d_2849-1024x683

AMEXCI og Saab i AM-prosjekt for finsk marine

AMEXCIs finske del vil sammen med Saab og EOS være en del av Squadron 2020 industrielt samarbeidsprogram på vegne av det finske forsvarsdepartementet. Oppdraget handler om å utvikle nye muligheter for additiv produksjon av avanserte metallkomponenter.
Amexci-finland-1024x676

Freemelt og NC State University etablerer applikasjonssenter

Freemelt har innledet et samarbeid med Center for Additive Manufacturing and Logistics (CAMAL) ved North Carolina State University (NC State University) om et felles applikasjonssenter.
Freemelt-ONE-1024x683