Desktop Metal vant saken mot Nano Dimension

Tekst:Roger Stormo
Foto: Anja Degerholm
PUBLISERT: 3 april 2025
På årets Formnext-messe deltok Desktop Metal utelukkende ved å ha en av sine 3D-printere på Nano Dimension-standen. Foto: Arkiv/Anja Degerholm

I januar meldte vi at Desktop Metal hadde anlagt ikke bare en, men to saker mot Nano Dimension. Nå foreligger utfallet, søksmålet har lyktes.

Nano Dimensions har hatt en oppkjøpsstrategi som begynte for et par år siden og endte brått for uker siden da et aksjonæropprør erstattet selskapets ledelse.

Før regimeskiftet hadde Nano Dimension slurvet opp andre 3D-printselskaper til venstre og høyre. På tidspunktet for lederskiftet var det to utestående oppkjøp som ikke helt var fullført, det ene med Desktop Metal og det andre med Markforged.

Hvorfor ble disse utestående? Det er fordi bedriftsoppkjøp er komplekse juridiske saker som kan ta mange måneder å konkludere. Det er protokoller for håndtering av eksisterende aksjonærer, regulatoriske godkjenninger å innhente og mer. Alt dette betyr vanligvis mange måneder før avtaler fullføres. Dessverre for Desktop Metal og Markforged var avtalene deres midt i den prosessen da Nano Dimension-administrasjonen endret seg.

Aksjonæropprøret var delvis drevet av den tidligere ledelsens oppkjøpsstrategi. De mente at dette var dårlig bruk av selskapets betydelige økonomiske ressurser. Implikasjonen er at den nye ledelsen var langt mindre opptatt av oppkjøp.

Ryktene sa at den nye ledelsen ville kansellere oppkjøpet, noe som alltid kan gjøres ved at den ene parten betaler den andre et straffegebyr som ville bli lagt i de foreløpige avtalene.

Desktop Metal satte imidlertid kjepper i hjulene på denne prosessen ved å gå til søksmål mot Nano Dimension, og anklaget dem for feilaktig å forsinke sammenslåingen. Nærmere bestemt omhandlet søksmålet forsinkelser i å innhente nødvendige regulatoriske godkjenninger.

Nå får vi vite at søksmålet er avsluttet, og retten har dømt i Desktop Metals favør. Retten beordret klart Nano Dimension å få det gjort, og det raskt.

Desktop Metal skriver:

«Desktop Metal har til hensikt å gå raskt mot avslutning så snart som mulig, samtidig som de fortsetter å betjene sine kunder, ansatte og andre interessenter.»

Denne kunngjøringen har hatt en betydelig innvirkning på Desktop Metals verdsettelse. Desktop Metals markedsverdi har løpt rundt 60-80 millioner dollar den siste tiden, noe som er litt rart gitt at Nano Dimensions tilbud om å fusjonere langt oversteg dette beløpet. Med andre ord diskonterte investorer Desktop Metals aksjekurs på grunn av usikkerheten om fusjonen faktisk ville skje.

Men nå skjer det, og Desktop Metals verdsettelse når dette skrives er rundt 140 millioner dollar, nesten dobbelt så mye som forrige uke.

Tilsvarende har Nano Dimensions verdsettelse gått betydelig ned, noe som viser den andre siden av transaksjonen.

Så det ser nå ut til at sammenslåingen vil fortsette, dersom ikke Nano Dimensions finner på noe annet i siste øyeblikk. Dette vil et selskap med ganske mange 3D-utskriftsteknologier under paraplyen, inkludert alle tidligere oppkjøp av Desktop Metal, så vel som deres egne oppkjøp. Disse inkluderer ExOne, Aerosint, Adaptive3D, EnvisionTEC og Aidro.

I det andre søksmålet opptrer også selskapet Markforged, og den saken er foreløpig ikke berammet. Spekulanter på børsen har imidlertid i likhet med Desktop Metal også drevet Markforgeds aksjepris i været. 

Kilde: Desktop Metal

Siste nytt

GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

GKN Aerospace Norway og Norwegian Catapult Manufacturing Technology (Kongsberg Technology Cluster) har signert en strategisk avtale om å investere i avansert additiv produksjon.
GKN-Sebastien-webb-1024x683
GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

Stratasys lager 25.000 3d-printede komponenter årlig for flyene til Airbus

Amerikanske Stratasys er produsent av polymer 3D-printingssystemer.  De driver produksjon av mer enn 25 000 flyklare komponenter hvert år for Airbus.
airbus-938833_1280
Stratasys lager 25.000 3d-printede komponenter årlig for flyene til Airbus

Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Xact Metal kom til Formnext med flere nyheter: nye metallpulvere, lanseringen av metallskriveren XM200G μHD og oppdateringer om utviklingen av XM300G-systemet.
Xact-Metal-1024x683
Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Enorm interesse da Bambu Lab lanserte H2C

Spørsmålet er om det noen gang har vært så stor interesse for en lansering på Formnext. Da Bambu Lab lanserte sin nyeste 3D-printer, H2C var det trangt, ikke bare på standen, men også i korridorene rundt den.
Bambu-H2C-768x512
Enorm interesse da Bambu Lab lanserte H2C

Les mer

GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

GKN Aerospace Norway og Norwegian Catapult Manufacturing Technology (Kongsberg Technology Cluster) har signert en strategisk avtale om å investere i avansert additiv produksjon.
GKN-Sebastien-webb-1024x683
GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

GKN Aerospace får bestilling fra FMV verdt 150 millioner SEK

GKN Aerospace har mottatt en ordre fra det svenske forsvarsmateriellverket (FMV) om å utvikle og demonstrere et ubemannet luftfartøy og tilhørende turbojetmotor. Ordreverdien utgjør omtrent 150 millioner svenske kroner.
GKN-FMV-1024x683
GKN Aerospace får bestilling fra FMV verdt 150 millioner SEK

Saab investerer i romteknologiselskapet Python

Saab investerer 10 millioner dollar i Pythom, et romteknologiselskap med svenske røtter som utvikler lette romraketter, blant annet med additiv produksjon.
Saab-Wandt-1024x683
Saab investerer i romteknologiselskapet Python

Trumpf bytter navn til Atlix

Maskinprodusenten Trumpf Additive Manufacturing skroter merkevarenavnet sitt, og vil fra nå av være kjent som Atlix. Navneendringen vil offisielt skje i forbindelse med Formnext.
Big-RGB-Big-RGB-20210317_TruPrint_3000_S2_Operator-1024x683
Trumpf bytter navn til Atlix