søndag 10 desember – uke 49
Det svenske firmaet Cellink vinner en prestisjefull pris for sin 3d-printer for mennesklig vev. Ifølge Semcon, som står bak 3d-printerens design, er prisen et kvalitetsstempel for god design.
Det svenske bioprintforetaket Cellink sin 3d-printer BIO X, som vi har omtalt tidligere, var ett av de vinnende bidragene i designkonkurransen Red Dot Award 2018 i kategorien produktdesign. Printeren, som ble lansert i fjor, benytter et bioblekk for å printe menneskelig vev. Printeren benyttes blant annet i forskning for å kunne gjøre tester på menneskelig vev i stedet for på dyr eller mennesker.
Hector Martinez.
– Det å få ta imot denne prisen er et kvalitetsstempel som viser at gjennom å designe et produkt sammen med sin kunde og sette dennes behov i sentrum virkelig kan lønne seg. Det har vært et hardt arbeid for vårt team av hardware-, software- og vev-ingeniører, sier Hector Martinez, grunnlegger og utviklingsanvarlig hos Cellink.
De som står bak printerens design er teknologiutviklingsforetaket Semcon.
– Red Dot er et kvalitetsstempel for god design og en prestisjefull pris å vinne. I begge de vinnende prosjektene har kunder med høyt ambisjonsnivå kommet til Semcon og stolt på vår designekspertise, sier Martin Andersson, forretningsansvarlig for design hos Semcon.
Renishaw lanserte sin nye tempus-teknologi i forbindelse med Formnext. Ifølge produsenten skal dette bety en reduksjon av byggetiden med 50 prosent, uten at det går ut over utskriftskvaliteten.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 5. desember, 2023
Shining 3D slipper FreeScan Trio, en videreutvikling av FreeScan Combo som ble lansert tidligere i år. En 3D-skanner som ifølge produsenten kan brukes til både store deler og små, kompliserte komponenter.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
For ett år siden presenterte svenske Freemelt en ny 3D-printer for serieproduksjon med elektronstråleteknologi kalt eMELT-iM. På årets Formnext ble det lansert en ny modell, eMELT-iD, som er utviklet for produkt- og applikasjonsutvikling.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
Svensk-franske Adaxis kom tilbake til Formnext med en betydelig større stand enn i fjor. Med økende interesse for robottilsetningsproduksjon, håper selskapet å vokse globalt med sin programvare for nettopp det.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
I fire dager, den 7-10 november, forvandlet Messe Frankfurt seg til et valfartsmål for alle som på noe vis er interessert i additiv tillverkning. 3dp Norge tok en rundtur med kameraet og her er et utvalg av det som ble vist på messen.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. november, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige