søndag 10 desember – uke 49
3d-printerleverandøren EOS premiereviste sin LaserProFusion-teknikk for polymerprinting på Formnext-messen. En teknikk som ifølge EOS er en utfordrer til formstøping for serieproduksjon.
I de fleste systemer for industriell metallprinting i dag finnes det kun en laser som beveger seg over byggoverflaten for å sintre, eller smelte metallpulver. EOS har utviklet et system som i stedet bygger på en million diode-lasere som smelter materialet for deretter å bygge opp komponenter lag-for-lag. For at designet skal bli riktig aktiveres kun den laseren som er der CAD-dataene matcher. Dette gjør at eksponeringstiden minsker og det går fortere å produsere flere deler samtidig.
– Med LaserProFusion-teknikken oppnår vi et nytt nivå av produktivitet i polymerbasert industriell 3d-printing for serieproduksjon. Det er en teknikk som kan være et alternativ till formstøping for mange applikasjoner, hvilket muliggjør en verktøyløs formstøping. Dette kommer til å gjøre industriell 3d-printing attraktivt for et helt nytt marked i fremtiden, sier Dr Tobias Abeln, teknisk sjef hos EOS.
Renishaw lanserte sin nye tempus-teknologi i forbindelse med Formnext. Ifølge produsenten skal dette bety en reduksjon av byggetiden med 50 prosent, uten at det går ut over utskriftskvaliteten.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 5. desember, 2023
Shining 3D slipper FreeScan Trio, en videreutvikling av FreeScan Combo som ble lansert tidligere i år. En 3D-skanner som ifølge produsenten kan brukes til både store deler og små, kompliserte komponenter.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
For ett år siden presenterte svenske Freemelt en ny 3D-printer for serieproduksjon med elektronstråleteknologi kalt eMELT-iM. På årets Formnext ble det lansert en ny modell, eMELT-iD, som er utviklet for produkt- og applikasjonsutvikling.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
Svensk-franske Adaxis kom tilbake til Formnext med en betydelig større stand enn i fjor. Med økende interesse for robottilsetningsproduksjon, håper selskapet å vokse globalt med sin programvare for nettopp det.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 30. november, 2023
I fire dager, den 7-10 november, forvandlet Messe Frankfurt seg til et valfartsmål for alle som på noe vis er interessert i additiv tillverkning. 3dp Norge tok en rundtur med kameraet og her er et utvalg av det som ble vist på messen.
Publisert av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. november, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige