Billige boliger med 3D-printing i leire

Tekst:Roger Stormo
PUBLISERT: 26 januar 2021

av Anja Degerholm

De to printerarmene jobber sammen simultant for å bygge det første prototyphuset av TECLA. På sikt er ideen å bygge hele habitater med de vepselignende husene. Foto: Pressebilde

Et unikt 3D-prosjekt er for tiden i gang i den italienske byen Massa Lombarda. Der bygger WASP et bærekraftig leirehus kalt TECLA, som er fullstendig 3D-printet. Visjonen er å bidra til å løse boligkrisen.

Når jordens befolkning øker, øker også behovet for rimelige boliger. Det er her TECLA kommer inn i bildet. Med lokalprodusert leire og 3D-printere skal boligbygging kunne gjøres både billig og bærekraftig.

Prosjektet er et samarbeid mellom det ideelle organisasjonen WASP (World’s Advanced Saving Project) og Mario Cucinella Architects. Navnet TECLA er en sammenfletting av de to begrepene «teknologi» og «leire», teknologi og leire.

Dobbel kuppelform
Prototypen huset ligner vepsebol og er bygget i doble kuppelformer, noe som gjør det mulig å bygge en struktur med både tak og fasade i ett. Videre er huset karbonnøytralt og kan tilpasses alle mulige klimaer og sammenhenger.

WASP har tidligere printet leirehuset Gaia, men med TECLA ønsker de å utvide konseptet til et helt habitat.

Printflate på 50 kvadratmeter
Til byggingen har WASP brukt sin multiprinter for byggebransjen, Crane WASP. Hver printer har et utskriftsareal på 50 kvadratmeter. Takket være spesialutviklet programvare kan bevegelsene til kranene optimaliseres slik at du kan bygge samtidig og unngå kollisjoner. I følge WASP er dette første gang to printerarmer blir synkronisert til en konstruksjon.

WASP-gründeren Massimo Moretti og arkitekten Mario Cucinella foran prototypehuset. Foto: Pressebilde

Prosjektet består av 200 timer med 3D-printing, 7000 maskinkoder (G-koder), 350 lag på 12 millimeter, 150 kilometer ekstruderinger og 60 kubikkmeter naturlig materiale som i gjennomsnitt har forbrukt mindre enn 6 kW.

Selve utskriftsprosessen har pågått siden september 2020 og er nå fullført. Den ferdige versjonen av TECLA vil bli presentert til våren.

Denne illustrasjonen fra arkitektbyrået viser hvordan et ferdig hus kan se ut i dagslys om sommeren. Ill: Mario Cucinella Architects

Siste nytt

GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

GKN Aerospace Norway og Norwegian Catapult Manufacturing Technology (Kongsberg Technology Cluster) har signert en strategisk avtale om å investere i avansert additiv produksjon.
GKN-Sebastien-webb-1024x683
GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

Stratasys lager 25.000 3d-printede komponenter årlig for flyene til Airbus

Amerikanske Stratasys er produsent av polymer 3D-printingssystemer.  De driver produksjon av mer enn 25 000 flyklare komponenter hvert år for Airbus.
airbus-938833_1280
Stratasys lager 25.000 3d-printede komponenter årlig for flyene til Airbus

Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Xact Metal kom til Formnext med flere nyheter: nye metallpulvere, lanseringen av metallskriveren XM200G μHD og oppdateringer om utviklingen av XM300G-systemet.
Xact-Metal-1024x683
Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Enorm interesse da Bambu Lab lanserte H2C

Spørsmålet er om det noen gang har vært så stor interesse for en lansering på Formnext. Da Bambu Lab lanserte sin nyeste 3D-printer, H2C var det trangt, ikke bare på standen, men også i korridorene rundt den.
Bambu-H2C-768x512
Enorm interesse da Bambu Lab lanserte H2C

Les mer

Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Xact Metal kom til Formnext med flere nyheter: nye metallpulvere, lanseringen av metallskriveren XM200G μHD og oppdateringer om utviklingen av XM300G-systemet.
Xact-Metal-1024x683
Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Mer trendspaning fra Formnext

For fjerde år på rad ga noen av SVEATs styremedlemmer sine refleksjoner fra den store AM-messen Formnext i Frankfurt. SVEAT er bransjeorganisasjonen Svensk Additiv Tillverkning.
Formnext-kollage-kopiera-1024x683
Mer trendspaning fra Formnext

LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Leketøyselskapet LEGO har en juletradisjon med å selge et "Holiday Express Train". Årets tog kommer lastet med en overraskelse: den første masseproduserte delen produsert ved hjelp av 3D-printing.
Lego-1-1024x683
LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Prusa fokuserer på sikkerhet – og silikonmaterialer

Prusa Research lanserte nylig CORE One L-modellen. Den har også blitt lansert i en variant for kritisk infrastruktur og ble vist på Formnext sammen med andre nyheter, som et unikt silikonmateriale.
CORE-One-S-1024x683
Prusa fokuserer på sikkerhet – og silikonmaterialer