
Skallfasetter er spesiallagede overflatebelegg til tenner, som skal gi et penere smil men som også kan være med i forbindelse med behandling av tannsykdommen periodontitt. Nå kan disse 3D-printes for individuell tilpasning til pasientens tenner.
Fasettene lages av porselen eller et harpiks komposittmateriale som settes på tanna som et skall – for å gi et bedre utseende. Metoden er spesielt nyttig hvis pasienten har tenner som er misfargede, hakkete, flekkete eller deformert. De kan også brukes for å dekke mellomrom mellom tenner. Skallfasettene bør være så tynne som mulig for å unngå tetthet i munnen, men forbli sterk nok til å beskytte tannmaterialet under. Fasetter i kompositt holder gjerne fra fem til sju år før de deretter må skiftes, porselenutgaven pleier å vare dobbelt så lenge før også disse må skiftes ut.
BMF – Boston Micro Fabrication produserer en serie med det som kalles mikro 3D-printere. Dette er harpiksbaserte enheter som er i stand til å produsere svært små gjenstander med ganske høy oppløsning. Utstyret deres kan produsere gjenstander med funksjoner så små som 0,002 mm, langt mindre enn typiske 3D-printere for harpiks. Nå lanserer firmaet printerne sine som produksjonsmetode for skallfasetter i dental industri.
En av BMFs kunder, UltraThineer, produserer nemlig det de kaller «verdens tynneste kosmetiske tannfasetter». Disse er ifølge produsenten tre ganger tynnere enn tradisjonelle fasetter.
3D-printing av skallfasetter virker som en lovende produksjonsmetode av flere grunner. Det ene er mikro 3D-printernes evne til å produsere små gjenstander med presisjon og høy oppløsning. Det andre er lave volumer. Det tredje er individuell tilpasning – alltid en fordel med 3D-printing. Og det siste er at dette er små, dyre gjenstander fra før av. Så 3D-printing vil ikke medføre avskrekkende prising.
Kilder:
BMF
UltraThineer