Stor fabrikk for 3D-printet mat innviet

Tekst:Roger Stormo
Foto: Pressebilde
PUBLISERT: 17 oktober 2024
Ifølge Revo Foods er den nye fabrikken i Wien den første i sitt slag når det kommer til 3D-printet mat.

Østerrikske Revo Foods har åpnet det de hevder er verdens største produksjonsanlegg for 3D-printet mat. Fabrikken i Wien skal kunne produsere 60 tonn i måneden.

«The Taste Factory», som Revo Food kaller sitt anlegg, skal primært produsere lakselignende fileter av mykoprotein, og det første produktet kom i salg 3. oktober. Produksjonen skjer ved lav temperatur og lavt trykk for å bevare mest mulig av næringen. Ifølge selskapet inneholder produktet «The Filet – Inspired by salmon» omega 3, vitamin B6, B9 og B12. I tillegg har den et høyt fiberinnhold og er fri for kolesterol, sukker og gluten.

Filetene lages ved å kombinere fett og protein i en kompleks form. Revo Foods kaller teknologien «3D structuring technology» og den skal gi produktet en innovativ og smakfull tekstur. Ifølge selskapet er det nye anlegget det første i verden for additiv produksjon av plantebasert mat i industriell skala. Fabrikken skal kunne produsere 60 tonn i måneden.

Revo Foods administrerende direktør Robin Simsa deltar på AM Summit-konferansen som finner sted 24. oktober i København. Da vil de besøkende også få muligheten til å smake på biter av The Filet.

Revo Foods har 45 ansatte. Se mer om «Smakfabrikken» nedenfor.

Siste nytt

GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

GKN Aerospace Norway og Norwegian Catapult Manufacturing Technology (Kongsberg Technology Cluster) har signert en strategisk avtale om å investere i avansert additiv produksjon.
GKN-Sebastien-webb-1024x683
GKN Aerospace utvider sin AM-kapasitet i Norge

Stratasys lager 25.000 3d-printede komponenter årlig for flyene til Airbus

Amerikanske Stratasys er produsent av polymer 3D-printingssystemer.  De driver produksjon av mer enn 25 000 flyklare komponenter hvert år for Airbus.
airbus-938833_1280
Stratasys lager 25.000 3d-printede komponenter årlig for flyene til Airbus

Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Xact Metal kom til Formnext med flere nyheter: nye metallpulvere, lanseringen av metallskriveren XM200G μHD og oppdateringer om utviklingen av XM300G-systemet.
Xact-Metal-1024x683
Xact Metal presenterte kommende metallprinter

Enorm interesse da Bambu Lab lanserte H2C

Spørsmålet er om det noen gang har vært så stor interesse for en lansering på Formnext. Da Bambu Lab lanserte sin nyeste 3D-printer, H2C var det trangt, ikke bare på standen, men også i korridorene rundt den.
Bambu-H2C-768x512
Enorm interesse da Bambu Lab lanserte H2C

Les mer

Mer trendspaning fra Formnext

For fjerde år på rad ga noen av SVEATs styremedlemmer sine refleksjoner fra den store AM-messen Formnext i Frankfurt. SVEAT er bransjeorganisasjonen Svensk Additiv Tillverkning.
Formnext-kollage-kopiera-1024x683
Mer trendspaning fra Formnext

LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Leketøyselskapet LEGO har en juletradisjon med å selge et "Holiday Express Train". Årets tog kommer lastet med en overraskelse: den første masseproduserte delen produsert ved hjelp av 3D-printing.
Lego-1-1024x683
LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Formnext-spaning: Silikonmaterialer og 3D-skannere

Hva var mest interessant på årets Formnext? spurte 3dp Norge Anders Brask, administrerende direktør i Protech Nordic, og tok en omvisning på standene.
Protech-kollage-1024x682
Formnext-spaning: Silikonmaterialer og 3D-skannere

Hva er nytt på årets Formnext-messe?

Siden oppstarten for ti år siden har Formnext på Messe Frankfurt utviklet seg til et naturlig møtested for AM-bransjen. Derfor er det kanskje ikke overraskende at utstillere benytter anledningen til å vise frem sine nyeste innovasjoner på messen.
Nyheter-Formnext-1024x683
Hva er nytt på årets Formnext-messe?