Svenske Quintus Technologies lanserte i forbindelse med Formnext en ny Hot Isostatic Press (HIP) for etterbehandling av metalldeler, inkludert for additiv produksjon.
HIP, eller varm isostatisk pressing på norsk, kan fjerne byggefeil som porøsitet og sprekker. En metode som ofte brukes for trykte metalldeler i sektorer som romfart, medisinsk teknologi og energi. Tradisjonelt har flere behandlingstrinn vært nødvendig og derfor har etterbehandling ofte blitt utført av en tredjepart.
Quintus Technologies presenterer nå en ny HIP-modell, QIH 200 URC, som gjennom en patentert løsning integrerer prosessering av både varme og kulde i en og samme prosess, kalt High Pressure Heat Treatment (HPHT). Denne prosessen kombinerer stressavlastning (SR), HIP, høytemperaturoppløsningsgløding (SA), høytrykksgasskjøling (HPGQ) og presisjonsherding (PH) i en integrert ovnssyklus. Dette skal kunne redusere flaskehalser, øke produktiviteten, spare energi, redusere kapitalkostnader, redusere ledetider betydelig og øke produktkvaliteten.
Overflaten for varmebehandling utgjør 880 millimeter i diameter og 2150 millimeter i høyden. Med et arbeidstrykk på opptil 30 000 psi og en temperatur på opptil 1 400°C kan pressen nå 100 prosent av den maksimale teoretiske tettheten og forbedret duktilitet og utmattelsesstyrke til kritiske materialer med høy ytelse. Dette gjelder uavhengig av teknologi, som EBM eller SLM.
– Vår nye pressemodell QIH 200 URC gir raskere gjennomstrømning og høyere kvalitet per del. Å ha mindre utstyr i produksjonslinjen øker også effektiviteten og reduserer prosesskostnadene per enhet dramatisk, samtidig som det genereres betydelige besparelser i plass, energi og infrastruktur. Vi forventer at denne pressen vil bli en hjørnestein i slanke produksjonslinjer for AM-, støpe- og pulvermetallurgiindustrien,» sa Peter Henning, direktør for markedsføring og salg, Quintus Technologies.