Det har lykkes SPEE3D å printe i minusgrader

Tekst:Anja Degerholm
PUBLISERT: 23 januar 2025

Det australske selskapet SPEE3D, som produserer systemer for additiv produksjon i metall, har med hell nå 3D-printet i kalde temperaturer. Ifølge selskapet med de samme egenskapene som om den var laget i et labmiljø.

SPEE3D har utviklet den såkalte kaldsprayteknologien (CSAM) og AM-plattformen XSPEE3D. Nå har selskapet lykkes med å produsere deler med XSPEE3D i minusgrader med materialegenskaper som de hevder er sammenlignbare med deler som er produsert i et laboratoriemiljø.

SPEE3D ble valgt ut til å delta i utvikling, demonstrasjon og testing av CSAM-utstyret deres, sammen med partnere fra New Jersey Institute of Technology (NJIT) COMET-prosjektet og Philips Federal, som en del av kontoret til forsvarsministerens produksjonsteknologis Point of Need Challenge (PON).

PON-prosjektet ble ledet av LIFT, Detroit-baserte Department of Defense Manufacturing Innovation Institute, og de konkluderte med at XSPEE3D-systemet er godt egnet til å støtte forsvarsdepartementets mål om å utvide produksjonskapasiteten i ekstremt kalde miljøer for reparasjoner og produksjon av store metallkomponenter.

«De positive resultatene fra Point of Need Challenge viser at XSPEE3D kan skrive ut metalldeler hvor som helst – og under alle værforhold – med de samme vellykkede resultatene,» sier Byron Kennedy, administrerende direktør i SPEE3D.

– Tidligere har vi samarbeidet med den australske hæren og demonstrert at teknologien vår kan skrive ut deler i den ekstremt varme og barske australske villmarken. «Nå viser vi at vi kan skrive ut deler selv i de kaldeste miljøene, noe som bidrar til å støtte forsvarsdepartementets mål om å utvide produksjonskapasiteten i tøffe miljøer,» fortsetter han.

Se mer om prosjektet i videoklippet over.

SPEE3Ds stand på Formnext 2024 var godt besøkt. Foto: Arkiv/Anja Degerholm

Siste nytt

Mer trendspaning fra Formnext

For fjerde år på rad ga noen av SVEATs styremedlemmer sine refleksjoner fra den store AM-messen Formnext i Frankfurt. SVEAT er bransjeorganisasjonen Svensk Additiv Tillverkning.
Formnext-kollage-kopiera-1024x683
Mer trendspaning fra Formnext

Samarbeid skal styrke Prototals posisjon i forsvarssektoren

3dp Norge har tidligere skrevet om Prototals satsing på luftfarts- og forsvarsindustrien, blant annet gjennom en fokusert satsing på 3D-printede droner. Nå fordypes dette arbeidet ytterligere.
SOFF-Prototal-kopiera-1024x683
Samarbeid skal styrke Prototals posisjon i forsvarssektoren

Innstegsmodell for metaller og keramikk fra XJet

XJet lanserer Carmel Pro-modellen, en kompakt og kostnadseffektiv 3D-printer for utskrift i metaller og keramikk med Nano Particle Jetting-teknologi (NPJ).
Carmel-Pro-1
Innstegsmodell for metaller og keramikk fra XJet

GKN Aerospace får bestilling fra FMV verdt 150 millioner SEK

GKN Aerospace har mottatt en ordre fra det svenske forsvarsmateriellverket (FMV) om å utvikle og demonstrere et ubemannet luftfartøy og tilhørende turbojetmotor. Ordreverdien utgjør omtrent 150 millioner svenske kroner.
GKN-FMV-1024x683
GKN Aerospace får bestilling fra FMV verdt 150 millioner SEK

Les mer

Mer trendspaning fra Formnext

For fjerde år på rad ga noen av SVEATs styremedlemmer sine refleksjoner fra den store AM-messen Formnext i Frankfurt. SVEAT er bransjeorganisasjonen Svensk Additiv Tillverkning.
Formnext-kollage-kopiera-1024x683
Mer trendspaning fra Formnext

LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Leketøyselskapet LEGO har en juletradisjon med å selge et "Holiday Express Train". Årets tog kommer lastet med en overraskelse: den første masseproduserte delen produsert ved hjelp av 3D-printing.
Lego-1-1024x683
LEGO-milepæl: Første 3D-printede del i handelen

Prusa fokuserer på sikkerhet – og silikonmaterialer

Prusa Research lanserte nylig CORE One L-modellen. Den har også blitt lansert i en variant for kritisk infrastruktur og ble vist på Formnext sammen med andre nyheter, som et unikt silikonmateriale.
CORE-One-S-1024x683
Prusa fokuserer på sikkerhet – og silikonmaterialer

Formnext-spaning: Silikonmaterialer og 3D-skannere

Hva var mest interessant på årets Formnext? spurte 3dp Norge Anders Brask, administrerende direktør i Protech Nordic, og tok en omvisning på standene.
Protech-kollage-1024x682
Formnext-spaning: Silikonmaterialer og 3D-skannere